Dijital Pazarlama
Trendler

Dijital Pazarlama nedir?

Başlıklar

  • Knowledge is power
  • The Future Of Possible
  • Hibs and Ross County fans on final
  • Tip of the day: That man again
  • Hibs and Ross County fans on final
  • Spieth in danger of missing cut
This section contains some shortcodes that requries the Jannah Extinsions Plugin. Install it from the Theme Menu > Install Plugins.

Son yıllarda pazarlama ve teknoloji dünyasında çok fazla şey değişti  Gelişen teknoloji, artan bant genişlikleri ve çoğalan mobil cihazlar, yaşam standartlarımızı değiştirdiği gibi, satın alma alışkanlıklarımızı da oldukça  etkiledi. Araştırmalar Türkiye’de yaklaşık 35 milyon internet kullanıcısı olduğunu gösteriyor ve bu sayı her geçen yıl artıyor.

Dijital hayatımızın her yerinde, bunu farkeden şirketler ve yöneticiler de bütçelerinde interaktif pazarlamaya yer vermeye başladılar. Dijital pazarlama sektörü önümüzdeki 10 yıl içinde önem kazanmaya devam edecek gibi görünüyorve bu konuda neler yapabiliriz hadi hep beraber bakalım .

Dijital pazarlama nedir? başarılı olmak için hangi konularda uzmanlaşmak gerekir?

Dijital pazarlama TV, radyo, dergi gibi geleneksel medyadan uzak yöntemlerle, markanızı ve işinizi desteklemek ve tanıtmak amacıyla internet, mobil ve diğer interaktif platformları kullanmaktır. Dijital pazarlama aynı zamanda interaktif pazarlama, online pazarlama, e-marketing ve web pazarlama adları ile de bilinmektedir.

Dijital Pazarlama Konuları Nelerdir?

Dijital Pazarlama, temelde 4 adımdan oluşuyor: Elde et(Acquire), Kazan(Convert), Ölç-Optimize et (Measure&Optimize), Sahip Çık ve Büyüt (Retain&Grow).

“Doğru yolda giden kaplumbağa, eğri yolda giden yarış atını geçebilir.”
Samuel Similes

 

Acquire: Müşteriyi web sitenize ya da satışı gercekleştirdiğiniz sayfaya çekebilmek amacıyla yapılan aktiviteler. Arama Motoru Optimizasyonu (SEO), Arama Motoru Reklamları (PPC), Email Marketing, Sosyal Medya Pazarlama (Social Media Marketing), Gelir Ortaklığı (Affiliate Marketing), İnteraktif Karşılaştırma (Interactive Comparison), Reklam Ortaklığı (Advertising Partnership), Viral Pazarlama, İçerik üretme/paylaşma, RSS, Online PR belli başlı konular.

“Hizmet lokomotifine makinist olun, para arkanızdaki vagonlarda sizi izler”
Tolga Sasık

Convert: Müşteri web sitenize geldikten sonra, hedeflerinize ulaşmanıza yardımcı olacak aktiviteler. Hedef her zaman satış degildir, bir blog için okunan yazıların sayısı, yazıyı beğenenlerin sayısı, kaç kişinin o yazıyı paylaştığı, kaç kişinin blogu takip etmeye başladığı gibi şeyler de olabilir. Bir gazetenin web sitesi için, kaç tane haberin okunduğu, web sitesinde geçirilen toplam süre, kişisel bir site için ise, sizinle iletişime geçmek isteyen kişi sayısı olabilir..

Kullanılabilirlik ve erişilebilirlik çalışmaları (Usability & Accessibility), Müşteri Karar Destek Mekanizmasının güçlendirilmesi (Customer Decision Support), içerik yönetimi, sitenin işe yararlılığını arttırma, satış metinlerini ikna edici yazma, kişiselleştirme, müşteri segmentlerini belirleme ve hedefleme çalışmaları (Personalisation, Segmenting, Targeting), E-posta Pazarlama (Email Marketing), ödeme seçeneklerinin çoğaltılması ve site içindeki aramanın iyileştirilmesi, bu aşamada yapılması gereken belli başlı aktivitelerden.

 

Web Analytics yazılımları kullanıp, acquire ve convert kısmında yapılan aktiviteleri değerlendirmeli, sonuçlara göre optimize edilecek yerleri belirlemelisiniz. Sitenizin başarı kriterlerini rakiplerinizin kriterleriyle karşılaştırmalısınız. (Competitor Benchmarking) Online panellerle ve anketlerle kullanıcılarınızı daha iyi anlamaya çalışmalısınız. (Online Panels and Online Surveys) Kullanılabilirlik testleri yapmalısınız. (Usability Testing)

Müşterileriniz için en iyisini bildiğiniz fikrinden bir an önce vazgeçip, a/b testlere (A/B Testing) ya da çok değişkenli testlere (Multivariate Testing ) başlamalı, aslında neyin işe yarayıp yaramadığını matematiksel olarak belirlemelisiniz. (A/B Testing, Multivariate Testing)

Retain&Grow: Bu aşama halihazırda müşteriniz olan kişileri memnun etme ve sizin daimi müşterileriniz olmaları için çalışma kısmı. İyi bir müşteri hizmetleri sunma, Email Marketing, sadakat programları (loyalty programs), dinamik fiyatlandırma stratejileri uygulama, kişiselleştirme, topluluk oluşturma ve referans programları başlatma bu alanda kullanabileceğiniz teknikler.

Dijital pazarlama ile gelirini arttır.

Klasik pazarlama usüllerinin artık neredeyse bittiği günümüzde fikirlerini eğer değiştirmiyor ve yeni sistemlere kendini adapte etmiyorsa yolun sonuna gelmişsin artık demektir .

Artık instagram youtube facebook kullanmalı google’a reklam vermelisin . ürünlerin bilgilendirici olmalı ve insanların dikkatlerini görsel olarak çekebilmelisin . Dijital pazarlama ile geleneksel pazarlamanın birleştiği bir evreye girmiş bulunuyoruz. Çevremizde aslında çok basitmiş gibi gözüken ama stratejileri hakkında aylarca kafa yorulmuş çok başarılı kampanyalar yapıldı ve yapılmaya da devam ediyor. Bu yüzden, kimini günlerce konuştuğumuz, kimini üç saniye sonra unuttuğumuz bile oluyor. Peki pazarlama ve pazarlamanın ne olduğunu ve çeşitlerine dair neler biliyoruz? Aslında pazarlamanın tanımı çok kolay: Pazarlama; ürün, yetenek ve hizmeti değere dönüştürmektir (bu değer; para, fayda ya da bilgi olabilir).Pazarlamanın kolları ise reklam kısmında devreye giriyor. Sürekli bir yerlerde karşımıza çıkan ama ama aslında hangi pazarlama türüne girdiğini tam kestiremediğimiz bu konuya dair yazılması gereken çok şey olduğu aşikar.

 

Karşı Pazarlama

Karşı pazarlama yani diğer bir deyişle Contra Marketing, markanın ya da firmanın bir saldırya maruz kaldığında karşı tarafa cevap verme çabalarını ifade etmektedir. Doğal olarak her firma rakibi tarafından hedef alındığında marka değerini savunma ihtiyacı duyar. Bu tutumda pazarlama savaşlarına neden olmaktadır. Buna en iyi örnek olarak; Coca Cola – Pepsi, Mc Donald’s – Burger King gibi markaların atışmalarıyla herkesin bilgi sahibi olduğu reklamları gösterebiliriz.

[padding left=”5%” right=”5%”]

Kontrol Pazarlama

Kamu ya da menfaat grupları tarafından, tüketicilerin bazı ürünlere olan talebi bilinçli olarak ortadan kaldırılmak ya da azaltılmak istenir. O zaman devreye bir strateji olarak kontrol pazarlama girer. Kontrol pazarlamanın temel prensibi; insan sağlığına bilinen zararı olan ürünleri ve ya insan sağlığına yönelik bilinçlendirme kampanyalarını ilan edip halka duyurmak olarak tanımlayabilmemiz mümkündür.

Sosyal Pazarlama

Toplumun yararına olacak hizmet ya da ürünleri tutundurmak için yürütülen kampanyalar ise Sosyal Pazarlama kavramına girmektedir. Bir diğer deyişle; firmaların tüketici merkezli olmaktan insan merkezli olmaya doğru evrildikleri ve karlılığın kurumsal sosyal sorumlulukla dengelendiği aşamaya verilen bir kavram olarak da tanımlayabiliriz.

 

İçerik Pazarlaması ( Content Marketing )

İçerik Pazarlaması ; pazarlamacıların, tüketicilerin araştırma, satın alma ve gözden geçirme sırasında müşteri çevriminin tüm evlerinde potansiyel müşterileriyle temasa geçmesini mümkün kılan son yılların en etkili pazarlama kanalından birisidir. İçerik pazarlamasına ait bilinen ilk örnek; Traktör imalatçısı John Deere’nin kendi traktörlerinin tanıtımını, çiftçilikle alakalı yararlı bilgileri derlediği 1895 yılında yayınlanan The Furrow adlı dergisini örnek verebiliriz.

Gerilla Pazarlama

Gerilla Pazarlama klasik pazarlama tekniklerinin dışında, marka bilinirliliği ve satışları arttırmaya amaçlayan bir pazarlama yöntemidir. Gerilla pazarlama kampanyaları genellikle yaratıcı, düşük bütçeli ve yenilikçi stratejilerle kurgulanır. Gerilla Pazarlamasının konsepti; viral olup, potansiyel müşterilerinin gözünde ve tüketici gözünde marka değerine kolay ve hızlı bir katkı yapmaktır.

Influencer Marketing ( Sosyal Medyadaki  Ünlüler ile  Pazarlama )

Çeşitli sosyal medya mecralarında, binlerce takipçi sayılarına sahip kişilerin ürettikleri içerik yoluyla bir ürün ya da marka hakkında yorumlarını ve tecrübelerini takipçilerine aktarmasına Influencer Marketing denilmektedir. Son zamanlarda gözle görünür bir şekilde artış gösteren, sosyal medyanın hayatımızın tam merkezine yerleşmesi durumundan ötürü geniş kitlelerin ortaya çıktıktan sonra, Infuencer Marketing kavramı böylelikle hayatımıza girmiş oldu.

 

Viral Pazarlama

Geleneksel bir yöntem olan ağızdan ağıza pazarlamadan (WOM) evrimleşip dijitalize olan Viral Pazarlama, son zamanlarda kreatif ekiplerinde en çok tercih ettiği pazarlama türü olarak öne çıkıyor. Özellikle verilmek istenen mesajın sosyal medyada daha geniş kitlelere veya sitelere aktarılması sağlayan bu pazarlama yöntemi potansiyel müşteriler ve tüketici arasında bir ilişki oluşmasını da olanak sağlıyor. Bu sayede markaya ilgili tüketicilerin ilgili reklamı, kampanyayı paylaşmaları sayesinde giderek büyüyen, günlerce konuşulan, insanlar tarafından özümsenmiş efsanevi reklamlar ortaya çıkıyor. Sonuç olarak kampanya ne kadar yaratıcı ise, o kadar fazla kişiye ulaşmış olup, viral pazarlamanın da en büyük etkisini bizlere göstermiş oluyor; virüs gibi her yerde karşımıza çıkıp, reklam hakkında konuşmamızı sağlıyor.

 

 

 

 

 

 

Great things in business are never done by one person. They’re done by a team of people. Steve Jobs

 

Sonraki

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close
Close